505 871 810
Facebook Logo

Aktualności

Chusty i nosidełka-przekleństwo czy dobrodziejstwo?

2015-08-29 

Niestety jak mówi wielu ortopedów i rehabilitantów dziecięcych nosidełek i chust powinno się unikać jak ognia, a dla dzieci poniżej 3 miesiąca życia powinny być całkowicie zakazane. Co ważne takie zastrzeżenia odnoszą się do wszystkich modeli chust i nosidełek które wymuszają  nienaturalną postawę u niemowląt ,pozwalając nóżkom zwisać bezwładnie. Dla dziecka naturalna jest podkulona pozycja, która przez wiele miesięcy po  porodzie przechodzi w wyprostowaną, tym samym stopniowo rozciągając stawy Gdy włożymy pociechę do nosidełka czy chusty, które zmuszą ją do prostowania w biodrach wiszących nóżek, zwiększamy znacznie ryzyko pojawienia się dysplazji stawu biodrowego lub nawet jego dyslokacji.

To ryzyko jest szczególnie wielkie w pierwszych sześciu miesiącach życia, zaś przykre konsekwencje deformacji obejmują poważne wady postawy, konieczność korekcji (czasem poprzez unieruchomienie za pomocą gipsu) oraz bolesne artrozy w życiu dorosłym.
Nosidełka pozwalające nóżkom na swobodne wiszenie zwiększają również nacisk na dolną część kręgosłupa i mogą w przyszłości zaowocować skrzywieniami i deformacjami w tym obrębie. Podobne ryzyko stwarzają nosidełka, w których dziecko, umiejscowione na torsie mamy lub taty, zwrócone jest plecami do rodzica. To pozycja dokładnie odwrotna od naturalnej i potrzebnej stawom oraz kościom do prawidłowego rozwoju. Niestety oprócz konsekwencji w postaci wad postawy znane są także przypadku uduszenia się małych niemowląt w nosidełkach.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz