505 871 810
Facebook Logo

Aktualności

Rozwój niemowlęcia

2015-08-29 

W pierwszych 6-tygodniach życia niemowlę wykazuje asymetrię ułożenia co jest warunkowane fizjologicznie. Niepokoić powinno układanie główki wciąż w jedną stronę (asymetria w różne strony jest prawidłowa), gdyż może doprowadzić do spłaszczenia czaszki. Od samego początku wyraźny jest odruch chwytny ręki, czyli zamknięcie w dłoniach wszystkiego co się w nich znajdzie.

Dziecko w wieku około 4 tygodni powinno reagować na kolorowe przedmioty oraz twarz matki Pod koniec pierwszego kwartału dziecko potrafi stabilnie podeprzeć się na łokciach i dźwigać głowę oraz obracać nią w obie strony. Najczęstsze nieprawidłowości tego okresu dotyczą : opadania na jeden bok, podpierania się krzywo w sposób asymetryczny, podparcie na wyprostowanej rączce na dłoniach, zbyt mocne odgięcie główki do tyłu. Niemowlęta, które wykazują nieprawidłowości zazwyczaj posługują się w dalszych etapach rozwoju modelem zastępczym ruchu. Długo utrwalana patologia niestety jest już nieodwracalna w skutkach.

Prawidłowy rozwój fizyczny jest gwarantem prawidłowego rozwoju psychicznego, gdyż obie cechy są ściśle ze sobą skorelowane.
Dziecko w wieku około czterech miesięcy zaczyna dotykać rączkami kolan i brzuszka, co skutkuje w piątym miesiącu próbami przekręcenia się z plecków na brzuszek. W szóstym miesiącu życia szkrab potrafi chwytać z kciukiem ustawionym antagonistycznie i przekładać przedmioty z ręki do ręki oraz bada ich kształt wkładając do buzi. Pod koniec pierwszego półrocza malec umie swobodnie przekręcać się z plecków na brzuszek, a dalszy jego rozwój motoryczny będzie odbywał się właśnie z pozycji na brzuszku. Kolejno dziecko zacznie obracać się wokół własnej osi, a potem „foczyć” czyli rozpocznie pierwszy rodzaj lokomocji, ciągnąc rękoma bezwładne nóżki. Około ósmego miesiąca malec siada w sposób skośny podpierając się podłoża jedną rączką. Dopiero pełne osiągnięcie stabilności grzbietu spowoduje siad prosty oraz umiejętność raczkowania. Prawidłowe czworakowanie musi być naprzemienne i dobrze skoordynowane. Nie wolno natomiast przyspieszać rozwoju dziecka poprzez sadzanie niemowlęcia, które jeszcze nie umie utrzymać tej pozycji, ani wspomaganie chodzenia „chodzikami” czy też prowadzając za rączki. Sadzane dziecko upada do przodu wyginając w pałąk kręgosłup, albo opada w bok powodując późniejsze asymetrie postawy. Prowadzane za rączki z kolei kształtuje stopę w nieprawidłowym ułożeniu na przodostopiu. Naturalny proces kształtowania stopy zaczyna się od ich zewnętrznych i wewnętrznych krawędzi, co robi dziecko chodząc najpierw bokiem przy meblach. Niestety aż 70% uczniów szkół podstawowych ma wady postawy lub płaskostopie, zazwyczaj nieświadomi rodzice mocno przyczyniają się swoją niewiedzą do takiego stanu. Z kolei brak czworakowania u dzieci niesie za sobą wiele konsekwencji, jest powiązane z uporządkowaniem ośrodkowego układu nerwowego. Istnieją badania naukowe potwierdzające korelację pomiędzy czworakowaniem , a wystąpieniem dysleksji i dysgrafii. Wielu pacjentów ze skoliozami nigdy nie raczkowało. Dzieci , które opuściły ten bardzo ważny etap później uczą się jeździć na rowerze, nartach, zazwyczaj później zaczynają mówić.

Komentarze (1)

 Monika
  • 2019-03-05 17:35:57
Im wcześniejsza diagnoza tym skuteczniejsze leczenie, zawsze powtarzam to rodzicom niemowlaków. Osobiście stosuję metodę NDT-Bobath do diagnozy. Pozdrawiam Monika Wozowicz - Specjalista rehabilitacji dzieci i niemowląt. https://monikawozowicz.pl/

Dodaj komentarz