505 871 810
Facebook Logo

Blog

Dysfunkcje stawu biodrowego

2015-08-29 

Zmiany w obrębie stawu biodrowego cechuja się dolegliwościami bólowymi przy rozpoczęciu lub w trakcie chodzenia, a ustępują w spoczynku. Cechuje je ból przy rozpoczęciu lub w czasie chodzenia, ustępujący w spoczynku, i przykurcz w stawie biodrowym. Chorzy odczuwają ból zlokalizowany w okolicy pachwiny, czasem promieniuje on do talerza biodrowego, pośladka, przyśrodkowej strony uda lub kolana.

Nieraz ból w kolanie związany ze zmianami w biodrze jest źle rozpoznany i, co gorsza, bywa leczony pod kątem patologii stawu kolanowego. W badaniu stwierdza się ograniczenie ruchu odwodzenia, przywodzenia, a zwłaszcza rotacji i prostowania. Ruch zginania przez długi okres jest zachowany dlatego chorzy nie uświadamiają sobie faktu postępującego procesu chorobowego. Rozpoznanie potwierdza badanie rentgenowskie, obu stawów, wykazujące nieprawidłową budowę wrodzoną (wrodzone zwichnięcie lub subluksacja, wrodzone zaburzenie kostnienia wśródchrzęstnego) lub nabytą (aseptycz-na martwica główki — choroba Perthesa, krzywica z koślawością, szpotawością szyjki lub protruzją panewki, skutki urazów, zmian zapalnych i inne.

Niezwykle istotnym jest wczesne rozpoznanie nieprawidłowości budowy, polegającej na spłyceniu i zbyt pionowym ustawieniu panewki oraz koślawości i skręceniu ku przodowi szyjk lub pogłębionej panewki tzw. Koksartroza protruzyjna.Leczenie sprowadza stosowania doraźnie, leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych oraz do chronienia stawu przed nadmiernym obciążeniem ciężarem ciała.Podstawą leczenia zmian w obrebie stawu biodrowego jest jak najwcześniej rozopoczeta rehabilitacja majaca na celu utrzymanie prawidłowej ruchomości w stawie, zapobiegnie przykurczom, odciążenie powierzchni stawowych i tym samym zmniejszenie lub zniwelowanie dolegliwości bólowych. Skuteczne postępowanie fizjoterapeutyczne odpowiednio wcześnie wdrożone daje możliwość ograniczenia przyjmowania środków farmakologicznych oraz zmniejsza konieczność leczenia chirurgicznego.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz