505 871 810
Facebook Logo

Blog

Okołoporodowe porażenie górne splotu barkowego (zespół Duchenne’a-Erba)

2015-08-29 

Do uszkodzenia korzeni nerwowych C4-C6 dochodzi w wyniku ciężkiego porodu. Przeważnie związane jest ze złamaniem obojczyka.

Głównymi objawami są:

  • obniżenie oraz rotacja wewnętrzna z wyraźną pronacją ramienia w stawie po stronie urazu
  • dodatkowo występuje osłabienie siły mięśniowej mięśni kończyny górnej

Leczenie początkowe ogranicza się do zastosowania jak najszybciej leczenie fizjoterapeutycznego, polegającego na odpowiednich pozycjach ułożeniowych noworodka. Dzięki temu jesteśmy w stanie uzyskać regenerację uszkodzonych struktur mięśniowych. Bardzo ważne jest w odpowiednim momencie wdrożenie ćwiczeń mających na celu przywrócenie zakresu ruchomości stawu ramiennego oraz wzmocnienie siły mięśniowej. Należy pamiętać ,aby nie wykonywać rozciągania , ani pociągania uszkodzonej kończyny, gdyż może to spowodować pogorszenie objawów oraz doprowadzić do trwałego kalectwa. Z tego względu ważne jest prowadzenie terapii przez doświadczonego terapeutę.

W późniejszym okresie należy skłaniać dziecko do częstego używania upośledzonej ręki poprzez np. ćwiczenia na kolanach . Powinno się ćwiczyć odruchy podpierania się na przedramionach oraz rękach ,wykorzystywać zabawy zmuszające malca do chwytania zabawek chorą ręką.

Metody fizjoterapeutyczne jakie dają doskonałe rezultaty w takim zespole chorobowym to:

  • metoda NDT-Bobath
  • metoda Vojty

Są to techniki neurofizjologiczne , odpowiednie do stopnia rozwoju dziecka. Również przydatnym jest wykonywanie masażu niemowląt celem wspomagania postrzegania dotykowego i proprioceptywnego.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz